Awards from 1987 to date

Steve Rowland Cup | Club Captain’s Trophy | Club Captain’s Award Bill Young Memorial Award | Marathon Award | Achiever Award | Poser Award | Silly Award | Strider’s Strider | Men’s Captain’s Award | Ladies’ Captain’s Award | Newcomer (Men) | Newcomer (Ladies) | Most Courageous Award | Certificate of Merit | Jo Jo Gunne Award | Dragonfly Award | 10k award

Steve Rowland Cup

Donated by Steve Rowland. Awarded to the person who has given the club a lot of time and effort during the year.  Awarded by the Club Captain.
1987 – Martin Bulger
1988 – Andy McDonald
1989 – Pete Forster
1990 – Chris O’Hea
1991 – Mark Gurney
1992 – Alan Lade
1993 – Gary Wiles
1994 – Nigel Collins
1995 – Gary Wiles
1996 – Alan & Debi Lade
1997 – Denise Forster
1998 – Glynis Breeds
1999 – David Smith
2000 – Bill Young
2001 – Trish Napper
2002 – Neil Smith
2003 – Christine Smith
2004 – Jackie & Rob Webber
2005 – Alan Lade & Andrew Parkinson
2006 – Linda Jennings
2007 – Bill Wates
2008 – Bill Young
2009 – Neil Smith
2010 – Natalie McCreath & Geoff Gray
2011 – Gary Hatcher
2012 – Richard Kimber
2013 – Rob Webber
2014 – Hilary Humphreys
2015 – Linda Jennings & Richard Kimber
2016 – Bob Hitchcock

Club Captain’s Trophy

Donated by Martin Bulger. Awarded to the man who has put a great deal of effort into his running during the year, improving but not necessarily winning races.  Awarded by the Club Captain.

1988 – Bill Young
1989 – Brian Tickner
1990 – Cliff Haffenden
1991 – Alan Lade
1992 – Bob Eade
1993 – Chris O’Hea
1994 – Neil Bessant
1995 – Bill Young
1996 – Dave Holden
1997 – Paul Boddy
1998 – Jamie Stenning
1999 – Bob Webster
2000 – David Rollison
2001 – Scott Davidson
2002 – Mark Taylor
2003 – Steve Dawson
2004 – Chris Piper
2005 – Richard Honeyman
2006 – Andy McDonald
2007 – Geoff Gray
2008 – Chris Piper
2009 – Matthew Eade
2010 – Dave Dunstall
2011 – Michael Martin
2012 – Gareth Hutchinson
2013 – Adam Mansbridge
2014 – Paul Heyward
2015- Simon Fletcher
2016 – Josh Rudd

Club Captain’s Award

Donated by Martin Bulger. Awarded to the woman who has put a great deal of effort into her running during the year, improving but not necessarily winning races.  Awarded by the Club Captain.

1988 – Glynis Breeds
1989 – Jackie Baxter
1990 – Kay McDonald
1991 – Glynis Breeds
1992 – Trish Napper
1993 – Mandy Hunt
1994 – Julie Miles
1995 – Vicki Boyle
1996 – Marie Prior
1997 – Miriam Allen
1998 – Linda Jennings
1999 – Susan Jukes
2000 – Fern Ketley
2001 – Barbara Andrews
2002 – Hilary Humphreys
2003 – Lyn Parr & Sally Mann
2004 – Natalie Dawson
2005 – Elaine Borley
2006 – Maureen Crowhurst
2007 – Natasha Swan
2008 – Diane Fletcher
2009 – Diane Fletcher
2010 – Karen Clinton
2011 – Angie Cox
2012 – Claire Keith
2013 – Jackie Webber
2014 – Beth Ruddock
2015 – Hilary Humphreys
2016 – Clare Keith

Bill Young Memorial Award

Previously the Chairman’s Award: donated each year by the current Chairman.  Awarded to one man and one woman who have always been out there running for the club but who never wins, a continuous ‘mid-field’ runner, or someone who is often the last Strider home in races.  Awarded by the Chairman.

1988 – Glynis Start
1989 – (two trophies) Rikki Wheaton and Denise Forster
1990 – Tony Britton
1991 – Mick Burt
1992 – Debi Lade
1993 – Pete Bagnall
1994 – Julie Miles
1995 – Vicki Boyle
1996 – Pete Forster
1997 – (two trophies) Wendy Rennie and Harold Napper
1998 – (two trophies) Christine Smith and David Smith
1999 – (two trophies) Marie Prior and Chris Parkin
2000 – (two trophies + millennium award) Barbara Andrews, Alan Andrews + Melissa Wright
2001 – Alan Andrews
2002 – Social Committee; Christine Smith, Trish Napper, Dave Holden.
2003 – (two trophies) Neil Smith and Linda Jennings
2004 – Michelle Dobson, Michael Martin
2005 – Mark Chadd
2006 – Martin Bulger
2007 – Mary & Bob Ward
2008 – Dave Holden
2009 – Chris Wrathall
2010 – Richard Kimber
2011 – Jackie Webber
2012 – Glynis Young and Richard Kimber
2013 – Natalie McCreath and Geoff Gray
2014 – Hilary Humphreys and Tony Humphreys
2015 – Tom Roper
2016 – Scott Hitchcock

Marathon Award

Donated by Bob Eade in memory of Dave Cripps who introduced him to the Seaford Striders.

1992 – Alan Hutchinson
1993 – Brian Tickner
1994 – Philip Dray
1995 – Raymond Smith
1996 – Simon Veale
1997 – Jackie Mills
1998 – Andrew Parkinson
1999 – Nicki Brenchley
2000 – Steve Dawson
2001 – Fern Ketley
2002 – Nicki Brenchley
2003 – Charlotte Long
2004 – Tony Cross
2005 – Geoff Gray
2006 – Bill Young
2007 – Dave Dunstall
2008 – Gary Hatcher
2009 – Claire Bulger
2010 – Natalie McCreath
2011 – Adrian Campbell
2012 – Jacob Miles
2013 – Simon Fletcher
2014 – Natalie McCreath
2015 – Gareth Hutchinson
2016 – Simon Fletcher

Achiever Award

Club trophy. Awarded to the person who has made one special achievement, generally improved or achieved most over the year. Awarded by the committee after discussion. (a vote being taken if necessary.)

1995 – Neil Smith
1996 – Linda Jennings
1997 – Martin Bulger
1998 – Alan Lade
1999 – Clive Nunn
2000 – Trevor Brierley
2001 – Steve Dawson
2002 – Debbie Ibrahim
2003 – Charlotte Long
2004 – Ryan Stewart
2005 – Nicky Brenchley
2006 – Alex Parsons
2007 – Natalie McCreath
2008 – Ann Flaville
2009 – Martin Bulger
2010 – Phil Carr
2011 – Gary Lee
2012 – Kevin Ives
2013 – Phil Robinson
2014 – Lucy Thorne
2015 – Bianca Buss
2016 – Richard Honeyman

Poser Award

Donated by Glynis Young. Awarded to the person who has gained most points for their names or pictures appearing in local papers, national publications, printed in race programmes or results, on T.V., speaking on the radio or any other times or places as long as there is a Seaford Striders connection; awarded by Glynis, an album being kept of all reports and clippings which have been taken into account.
1990 – Martin Bulger
1991 – Alan Hutchinson
1992 – Alan Lade
1993 – Brian Tickner
1994 – Glynis Breeds
1995 – Bob Eade
1996 – Bob Eade
1997 – Martin Bulger
1998 – Jackie Sier
1999 – Martin Bulger
2000 – Martin Bulger
2001 – Bill Young
2002 – Neil Smith
2003 – Jackie Webber
2004 – Ryan Stewart
2005 – Bill Young
006 – Bill Young
2007 – Tom Glandfield

From 2008 there were separate men’s and ladies’ awards

Poser (Lady)
2008 – Natasha Swan
2009 – Natalie McCreath
2010 – Claire Bulger
2011 – Natalie McCreath
2012 – Claire Keith
2013 – Claire Keith
2014 – Claire Keith
2015 – Not awarded
2016 – Not awarded

Poser (Man)
2008 – Geoff Gray
2009 – Geoff Gray
2010 – Gary Hatcher
2011 – Adrian Campbell
2012 – Adrian Campbell
2013 – Mark Cage
2014 – Paul Heyward
2015 – Scott Hitchcock
2016 – Not awarded

Silly Award

1989 – Jackie Baxter
1990 – Gary Wiles
1991 – Nigel Collins
1992 – Chris O’Hea
1993 – Brian Tickner
1994 – Tony Britton
1995 – David Smith
1996 – Paul Boddy & Catherine Aucock
1997 – Dave Holden (1st) Martin Bulger (2nd)
1998 – Gerry Wood
1999 – Hilary Humphries
2000 – Nicki Brenchley
2001 onwards – Not Awarded

Strider’s Strider

Also known as Strider of the Year: donated by Debi and Alan Lade. An award given to the person voted to be the best ‘Strider’, someone who is friendly, who supports other members of the club and promotes the good name of the Club. This could be a runner or non-runner, someone who helps others with their running, attends runs to cheer the runner’s home, or is just generally a good ‘Strider’; decided by each member of the Club casting one vote.
1997 – Neil Smith
1998 – Pete Forster
1999 – Martin Bulger
2000 – Glynis Breeds
2001 – Pete Forster
2002 – David Smith
2003 – Bill Young
2004 – Bill Young
2005 – Pete Forster
2006 – Natalie McCreath & Linda Jennings
2007 – Linda Jennings & Rob Webber
2008 – Rob Webber
2009 – Gary Hatcher
2010 – Geoff Gray
2011 – Geoff Gray and Rob Webber
2012 – Rob Webber
2013 – Chris Wrathall
2014 – Peter Weeks
2015 – Peter Weeks
2016 – Hilary Humphreys

Men’s Captain’s Award

Awarded by the men’s captain to a person who, in their oppion, had made a good effort during the year.
2001 – Tony Cross
2002 – Martin Bulger
2003 – Alan Andrews
2004 – Geoff Gray
2005 – Gary Lee
2006 – Tom Glandfield
2007 – Gary Hatcher
2008 – Michael Martin
2009 – Adrian Campbell
2010 – Phil Carr
2011 – Bill Young
2012 – Gareth Hutchinson
2013 – Phil Carr
2014 – Simon Fletcher
2015- Scott Hitchcock
2016 – Joe Plant

Ladies’ Captain’s Award

Awarded by the ladies’ captain to a person who, in their oppion, had made a good effort during the year.
2002 – Elaine Borley
2003 – Maureen Crowhurst
2004 – June Streeter
2005 – Maureen Crowhurst
2006 – Fern Ketley
2007 – Denise Forster
2008 – Linda Jennings
2009 – Nicki Brenchley
2010 – Diane Fletcher
2011 – Natalie McCreath
2012 – Sue Garner
2013 – Rachel Davies & Zoe King
2014 – Louisa Scola
2015 – Claire Keith
2016 – Claire Keith

Newcomer (Men)

An award given to the person who has become, in their first full year, a good addition to the Club and has had a positive effect on the Club, awarded by the committee after discussion and a vote if necessary.
2004 – Clint Allen
2005 – Tim Mottram
2006 – Dave Dunstall
2007 – Marc Swatton
2008 – Ian Walker
2009 – Jason Harris
2010 – Cliff Evans
2011 – Phil Robinson
2012 – John Kingshott
2013 – Terry Ward
2014 – Peter Weeks
2015 – Luke Borland
2016 – Josh Nisbett

Newcomer (Ladies)

An award given to the person who has become, in their first full year, a good addition to the Club and has had a positive effect on the Club, awarded by the committee after discussion and a vote if necessary.
2005 – Tess Howell
2006 – Michaela Furlong
2007 – Claire Bulger
2008 – Julie Moore
2009 – Rita Gorman
2010 – Angie Cox
2011 – Robyn Delevett
2012 – Zoe King
2013 – Annie Line
2014 – Hannah Stanley
2015 – Anna Norman
2016 – Stacey Bennett

Most Courageous Award:

Club trophy, an award presented for achieving something special in the face of adversity.
The committee will decide if the award is to be given in any particular year.

2009 – Nicki Brenchley: completing London to Brighton 55 miles having sustained an injury within the first mile – and being the first lady to finish).
2011 – Bill Young : for taking part in events up to and including July – just before his cancer took hold
2012 – Glynis Young: for caring for Bill and then her own fight with cancer
2013 – Tony Dray: another cancer fighter
2014 – Not awarded
2015 – Not awarded
2016 – Not awarded

Certificate of Merit

An award that recognises aspects of success not necessarily covered by the other awards – Committee decision.
2009 – Nicki Brenchley, Gary Hatcher, Tom Batts, Angela Everest, Philip Dray
2014 – Alan Hards
2015 – Terry Ward, Phil Robinson, Stephen Humphreys, Vicki Blaber

Jo Jo Gunne Award

Awarded to members who finish three consecutive races on three days either at the May or August Bank Holidays
2011 – Claire Keith, Rob Webber
2012 – Martin Bulger, Ian Walker, Zoe King, Richard Kimber
2013 – Adam Mansbridge, Phil Robinson, Adrian Campbell, Claire Keith, Jackie Webber, Harry Strong, Rob Webber
2014 – Claire Keith, Jackie Webber, Tom Roper, Paul Heyward
2015 – Christian Morton, Phil Robinson, Luke Borland, Anna Norman, Jackie Webber
2016 – Clare Keith, Josh Nisbett, Tom Roper

Dragonfly Award

Made and donated by John Kingshott, an award to the person who has supported the Club by marshalling at running events.
2012 – Geoff Gray
2013 – Linda Jennings
2014 – Tom Roper
2015 – Bob Hutchinson
2016 – Linda Jennings

10k award

Introduced in 2016
Men
2016 – Joe Plant
Women
2016 – Wendy Reed