Junior awards

Boy | Girl | Achiever | Best improver (boy) |  Best improver (girl) | Poser award | Silly award | Most courageous award | Junior Strider’s Strider | Certificate of Merit

Boy
Club Trophy, awarded to the boy who has made continuous effort during the year, by the Juniors’ Leader.

1989 – Phillip Boreman
1990 – Tom Sharrard
1991 – Andrew Ranger
1992 – Philip Collins
1993 – David Bulger
1994 – David Bulger
1995 – David Bulger
1996 – Matthew Help (Christopher Veale received a special award as joint winner)
1997 – Christopher Veale
1998 – Chris Veale(Special mention Michael Luker)
1999 – Sam Shepherd
2000 – Matthew Savill
2001 – Not Awarded
2002 – Not Awarded
2003 – Elliott Irving
2004 – Jake Priaulx
2005 – Jamie Sier
2006 – Martin Coates
2007 – Daniel Carr
2008 – Jonathan White
2009 – Harry Strong
2010 – Kyle Lawrie
2011 – Ben Martin
2012 – Ben Martin
2013 – George, Howard and William Squires
2014 – Luke and Joe Rickards
2015 – Joe Rickards
2016 – Joe Callard

Girl
Club Trophy, awarded to the girl who has made continuous effort during the year, by the Juniors’ Leader.

1989 – Kirsty Tickner
1990 – Tracey Forster
1991 – Tami Davis
1992 – Kelley Basset
1993 – (not awarded)
1994 – Vicki Pooley
1995 – Vicki Pooley
1996 – Jenna Miles
1997 – Sophy Mills
1998 – Sophy Mills( Special mention Natasha Cheriton)
1999 – Amanda Cooper
2000 – Louise Savill
2001 – Not Awarded
2002 – Not Awarded
2003 – Emma Noel
2004 – Kayleigh Matthews
2005 – Genevieve Wright
2006 – Isabelle Murray
2007 – Isabelle Murray
2008 – Kimberly Cuthbert
2009 – Kimberly Cuthbert
2010 – Annie Line
2011 – Jemima Clarke
2012 – Briony Lawrie
2013 – Not Awarded
2014 – Alessia Manco
2015 – Madeleine Quinn
2016 – Jessica Callard

Achiever

Club Trophy, awarded to the boy or girl who has made good progress during the year,  by the Juniors’ Leader,
1995 – Cassie Prior
1996 – Adam Smith
1997 – Sophie Palmer
1998 – Katie Robinson
1999 – Richard Luker
2000 – Jake Godfrey
2001 – Not Awarded
2002 – Not Awarded
2003 – Rachel Noel
2004 – Rebecca Sier
2005 – Gary Taylor
2006 – Jake Alger
2007 – George Dunstall
2008 – Tate Moore
2009 – Harvey Clinton
2010 – Harry Strong
2011 – Alessia Manco
2012 – Not Awarded
2013 – Not awarded
2014 – Not Awarded
2015 – Ben Pomfrey
2016– Not Awarded

Best improver (boy)

Donated by Bill Young, awarded to the boy who has made the best improvement during the year, by the Juniors’ Leader
1999 – Andrew Nunn
2000 – Sam Page
2001 – Not Awarded
2002 – Not Awarded
2003 – Gary Taylor
2004 – Kieran Whiteford
2005 – Daniel Carr
2006 – Daniel Caruncho
2007 – Thomas Jay
2008 – Bailey Turvey
2009 – Kyle Lawrie
2010 – Ben Martin
2011 – Matthew Dawson
2012 – Joey Morris
2013 – Luke and Joe Richards
2014 – Harry and Joshua Stanley
2015 – Joe Plant
2016 – Theo Ncube

Best improver (girl)

Donated by Bill Young, awarded to the girl who has made the best improvement during the year, by the Juniors’ Leader
1999 – Louise Savill
2000 – Adele Cooper
2001 – Not Awarded
2002 – Not Awarded
2003 – Vicky Platt
2004 – Sarah Nash
2005 – Rebecca Hayward
2006 – Maddy Jay
2007 – Anya Van Heuvelen
2008 – Holly Clarke
2009 – Annie Polling
2010 – Alice Line
2011 – Hannah Cornford
2012 – Amelia Wilcox
2013 – Not awarded
2014 – Not awarded
2015 – Sophie Martin
2016 – Elly Gasson

Poser award

1994 – David Bulger
1995 – David Bulger
1996 – David Bulger
1997 – David Bulger
1998 – David Bulger
1999 – Natasha Cheriton
2000 – Sam Shepherd
2001 – Stephanie, Jonathan & Hannah Ketley
2002 – Philip McDonald
2003 – Rebecca Sier
2004 – Gary Taylor
2005 – Rebecca Sier
2006 – Rebecca Sier
2007 – Isabelle Murray
2008 – George Dunstall
2009 – Daniel Carr
2010 – Kim Cuthbert
2011 – Annie and Alice Line
2012 – Annie Line
2013 – Harry Strong
2014 – Harry & Joshua Stamley
2015 – Not awarded
2016 – Not awarded

Silly award

1994 – Chris Veale
1995 – Chris Veale
1996 – Rachel Veale

Most courageous award

Club Trophy, awarded to the boy or girl who has shown a lot of courage at one particular event or over the whole of the year.
2004 – Lucy Crosthwaite
2005 – Haley Green
2006 – Rowan Whiteford
2007 – Martin Coates
2008 – William Sands
2009 – Isabelle Murray
2010 – Harvey Clinton
2011 – Harry Strong
2012 – Not Awarded
2013 – James Cairns
2014 – James Cairns
2015 – Thea Stanley
2016 – Imran Soltani-Page

Junior Strider’s Strider

An award given to the junior who has been voted the best junior Strider. This could be a friendly and helpful person, someone who regularly attends meetings and events or helps with organising, a good all round Strider.
2004 – Rebecca Sier & Elliot Irving
2005 – Gary Taylor
2006 – Not awarded
2007 – Not Awarded
2008 – Daniel Carr
2009 – Not Awarded
2010 – Not Awarded
2011 – Not Awarded
2012 – Not Awarded
2013 – Not Awarded
2014 – Not Awarded
2015 – Oskar Morton
2016 – Joe Plant

Certificate of Merit

2008 – Ruby Blight, Briony Lawrie, Martin Coates, Isabelle Murray.
2009 – Bailey Turvey, Katy Monk, Annie Line, Alice Line
2010 – Anya Van Heuvelen, Jemima Clarke, Erin Lang, James Martin
2013 – Harry and Joshua Stanley, Oskar Morton